Jak stosować olejek sezamowy?

Olejek sezamowy pozyskiwany jest z nasion sezamu indyjskiego. Płyn otrzymuje się w procesie tłoczenia na zimno. Ekologiczny i oryginalny kosmetyk nie może być poddawany rafinacji, czyli oczyszczaniu. Jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym i kosmetycznym. Ze względu na swoje natychmiastowe działanie i wyjątkowe składniki cieszy się dużą popularnością. Bywa także stosowany podczas leczniczych zabiegów Ajurwedy.

olejek-sezamowy.jpgCo o olejku sezamowym powinnyśmy wiedzieć, zanim rozpoczniemy kurację? Produkt bogaty jest w wiele cennych składników. Zalicza się do nich między innymi: kwasy tłuszczowe (oleinowy, linolowy, palmitynowy i stearynowy), witaminy (B, D, E) i minerały (cynk, żelazo, wapń, magnez). Olejek sezamowy nie jest odporny na wysokie temperatury, dlatego nie wolno podgrzewać go powyżej 65°C. Olejek sezamowy powinien być przechowywany w odpowiednich warunkach, tj. w oryginalnym i szczelnie zamkniętym opakowaniu, z daleka od źródeł światła, powietrza i wilgoci. Przed aplikacją należy umyć dłonie, a po – dokładnie zakręcić buteleczkę.

Jakie właściwości posiada olejek sezamowy? Produkt jest naturalnym antyutleniaczem, dlatego zwalcza wolne rodniki, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry głowy i siwieniu włosów. Co więcej, wzmacnia cebulki i mieszki włosowe, zapobiegając nadmiernemu wypadaniu włosów. Olejek sezamowy ma doskonałe działanie nawilżające i oczyszczające. Zabezpiecza włosy przed szkodliwy,i czynnikami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego. Chroni także przed promieniowaniem słonecznym, uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi, wysuszającymi składnikami produktów koloryzujących lub głęboko oczyszczających. Olejek sezamowy otula włosy nawilżającą barierą, która wygładza, domyka łuski włosowe, nabłyszcza i pomaga ujarzmić nawet najbardziej niezdyscyplinowane kosmyki. Ponadto, kosmetyk reguluje pracę gruczołów łojowych, eliminuje łupież i ogranicza nadmierne wydzielanie sebum. Już po kilku pierwszych aplikacjach kondycja włosów i skóry głowy w widoczny sposób poprawia się.

Olejek sezamowy można stosować do pielęgnacji włosów suchych, pozbawionych blasku i słabo odżywionych. Jeżeli twoje pasemka wymagają nawilżenia, zrób masaż skóry głowy z zastosowaniem olejku sezamowego. Na początek wypróbuj dwie łyżki kosmetyku. Niewielką ilość produktu wmasuj okrężnymi ruchami i pozostaw na noc. Rankiem umyj głowę łagodnym szamponem. Równie dobre efekty przyniesie nałożenie maseczki wykonanej na bazie olejku sezamowego, soku z imbiru i z cytryny. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać i nałożyć na głowę na 30 minut. Aby zabieg przyniósł jeszcze lepsze rezultaty, na głowę założyć można foliowy czepek i ręcznik. Po upływie tego czasu włosy myje się ciepłą wodą. Jeśli twoim problemem są matowe i pozbawione blasku pasemka, wystarczy, że do ulubionej maseczki lub odżywki dodasz kilka kropel olejku sezamowego. Potem postępuj tak samo, jak producent zaleca na opakowaniu kosmetyku. Natomiast w celu odżywienia skóry głowy i włosów podgrzej niewielką ilość olejku sezamowego i dokładnie połącz go z regenerującą maseczką. Miksturę nałóż na włosy na około godzinę, a następnie umyj głowę delikatnym szamponem.