Olejek sezamowy – właściwości i aplikacja.

Olejek sezamowy pozyskiwany jest w procesie tłoczenia na zimno nasion sezamu. Roślinę uprawia się między innymi w Indiach, Sudanie, Egipcie, Japonii i Chinach. Olejek sezamowy ma tłustą formułę, żółty kolor i charakterystyczny aromat. Nie może być podgrzewany do temperatury wyższej niż 65°C. Zawiera wiele cennych składników, w tym kwasy tłuszczowe (oleinowy, linolowy, palmitynowy i stearynowy), minerały (cynk, żelazo, wapń, magnez) i witaminy (E, B6 i D). Zaliczany jest do olei półschnących.

olejek-sezamowy.jpgOlejek sezamowy stosowany jest w przemyśle spożywczym, medycynie i przemyśle kosmetycznym. Produkt wykorzystuje się do wyrobu natłuszczających produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej, mieszanej, wrażliwej i dojrzałej. Używany jest także do produkcji kosmetyków przeciwsłonecznych – zawiera bowiem naturalny filtr SPF 3 – 4. Olejek sezamowy stosowany jest również do pielęgnacji przesuszonych włosów i suchej skóry głowy, a także skóry przetłuszczającej się. Posiada właściwości anti – aging i antyoksydacyjne, dzięki czemu chroni włosy przed szkodliwymi czynnikami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego, wolnymi rodnikami, promieniowaniem słonecznym, zanieczyszczeniem powietrza i wysoką temperaturą wytwarzaną przez urządzenia fryzjerskie. Olejek sezamowy reguluje pracę gruczołów łojowych, ogranicza nadmierne wydzielanie sebum, eliminuje łupież i zapewnia skórze głowy naturalne pH. Ma działanie oczyszczające, dlatego może być stosowany podczas mycia głowy szamponem z zawartością SLS. Doskonale nawilża, wygładza i nabłyszcza włosy.

Aby olejek sezamowy na dłużej zachował swoje właściwości i składniki, należy przechowywać go w odpowiednich warunkach. Produkt nie może być narażony na działanie powietrza, wilgoci i światła. Powinien być przechowywany w lodówce, w oryginalnym opakowaniu, wykonanym z ciemnego tworzywa. Po otwarciu świeżość zachowuje przez około pół roku. Przed użyciem trzeba umyć dłonie, a po wykonaniu aplikacji – dokładnie zakręcić butelkę z produktem.

Jak powinno używać się olejku sezamowego? Można nakładać go zarówno na wilgotne, jak i suche włosy. Kosmetyk będzie także dobrym dodatkiem do maseczek lub odżywek, które stosujemy na co dzień. Olejkiem sezamowym z powodzeniem wykonać można olejowanie włosów. Na zabieg musimy przeznaczyć około dwóch godzin. Powinnyśmy się także właściwie przygotować: założyć starą bluzkę i z dna szafy wyciągnąć stary ręcznik – olejek sezamowy może pobrudzić ubranie.